Tryb nakładania opłaty za brak polisy OC wymaga naprawy
Przepisy dotyczące sposobu działania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego mogą naruszać konstytucyjne standardy w zakresie postępowania administracyjnego. Co oznacza to dla kierowców, którzy spóźnili się z wykupieniem OC?
Przepisy nakładają na posiadaczy pojazdów mechanicznych i rolników obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Niedopełnienie takiego obowiązku może doprowadzić do nałożenia kary na osobę, która dopuściła się niespełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia.
Kara za niewykupienie polisy
Jednym z zadań Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) jest wystawianie wezwań do zapłaty w związku z powstaniem takiego zobowiązania. Wezwanie to jest wydawane w formie decyzji administracyjnej i nie jest poprzedzone przeprowadzeniem postępowania rozpoznawczego. Jego wystawienie jest skutkiem przeprowadzenia kontroli spełnienia obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC i stwierdzenia w jej toku, przez odpowiedni organ, że umowa taka nie została zawarta.
Opłata ta, zależnie od rodzaju ubezpieczenia obowiązkowego, którego nie zawarto, stanowi przychód UFG albo właściwej gminy.
Nie powinno budzić wątpliwości, że UFG jest organem administracji publicznej. Zgodnie z ustawą jest on instytucją wykonującą zadania w niej określone oraz osobą prawną. Tym samym fundusz jest państwową jednostką, która wykonuje pewne zadania. Powstaje zatem pytanie czy zadania te, w zakresie wystawiania wezwań do uiszczenia w/w opłaty, są związane ze sferą dominium (uprawnień właścicielskich), czy ze sferą imperium (władczą).
Z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta